Rubriky
Módní trendy

5 nejčastějších omylů při výběru plesových šatů

Plesové šaty, večerní róby, koktejlky, společenské šaty – ať už je nazýváme jakkoli, jedno mají společné – učinit nás ve slavnostní okamžik elegantní a krásné. Jenže marná sláva, i ty nejdokonalejší šaty nám mohou způsobit víc starostí než radostí. Umět se dokonale obléknout na ples je vlastně určitým druhem umění, kterému se však lze naučit. Stačí jen se vyvarovat obvyklým a především zbytečným chybám při výběru šatů. Pojďte s námi prozkoumat 5 nejčastějších omylů a chyb při výběru šatů:

1. omyl: Na šatech musím ušetřit

Šetřím, šetříš, šetříme… Šetrnost je rozumná, ale v případě vašeho výběru večerních šatů není zcela namístě. Ve vaší skříni visí ještě 10 let po maturitním plese šaty, ve kterých jste na svém „večírku dospělosti“ byla za hvězdu? Pokud představujete těch několik málo procent žen, které mají od střední školy stále stejnou siluetu a již tenkrát jste si pořídila nadčasové koktejlky ve stylu Audrey Hepburn, šaty si můžete bez obav obléknout. V opačném případě šaty nerušte z jejich zimního spánku a nechte je dál odpočívat v šatníku. Ideální je pořídit si do společnosti nové, jednoduché a elegantní šaty. Armani nebo Versace jsou jistě sázka na jistotu, ale vaše peněženka i manžel by váš nákup nemuseli „ustát“. Stejně tak koupíte-li si velkou večerní, bohatě zdobenou róbu za celý měsíční plat, obléknete ji nejspíš jednou a pak bude smutně odpočívat ve skříni.

Náš tip: Pořiďte si šaty, které budou vhodné do divadla, na ples i na svatbu kamarádky. Volte klasické koktejlky nebo jemně ženské šaty z krajkových, šifonových či saténových látek. Nebo oblékněte úzkou sukni s originálně střiženou transparentní blůzkou. Takový typ oblečení snadno využijete pro více příležitostí, třeba i několikrát během roku, takže se váš nákup vyplatí. Nikdy se nepokoušejte vejít do starých šatů za každou cenu.

2. omyl: Nejdůležitější je, co si myslí druzí

Prodavačka říkala, že mi ty šaty sedí. Kamarádka si myslí, že mi sluší. Manželovi se v nich zdám atraktivní. Zeptala jste se sama sebe, co si myslíte vy? Okolí vás donekonečna přesvědčuje o tom, že vám šaty sluší, vy ale stále máte pochybnosti? Pak je tu něco špatně a vy se pokuste poslechnout svůj pocit. Okouzlující se na plese stanete jen tehdy, budete-li se ve vašich šatech skvěle cítit.

Náš tip: Někdy jednoduché koktejlky udělají lepší službu než nákladná róba, ve které se budete muset stále hlídat a kontrolovat. Vaše nejistota se odrazí na náladě. Vyberete-li si šaty správně, budete se v nich cítit příjemně svá a okolí vaši nenucenost určitě ocení.

3. omyl: Šaty nemusí být pohodlné, hlavně že jsou krásné

Co se při statickém zkoušení před zrcadlem jeví jako dokonalé a efektní, to vám může v pohybu pěkně zavařit. Nenechte nic náhodě a udělejte si jednoduchý test, zda jsou vámi vybrané šaty správnou volbou.

Malý test: Šaty si oblékněte, projděte se v nich, sedněte si, zkuste si před zrcadlem pár tanečních pohybů, dejte ruce nahoru, v bok a konečně – zkuste se v šatech shýbnout (kapesníček spadnutý na zem by vám měl sice podat některý z přítomných gentlemanů, ale spolehnout se na to nedá :-). Pokud jste vy i šaty tento testík ustály bez nehody a vše drží na svém místě, gratulujeme.

4. omyl: Večerní šaty musí být dlouhé

Dlouhé šaty jsou plesovou klasikou, o tom nelze pochybovat. Ale je chybou domnívat se, že jsou maxi šaty podmínkou pro váš dokonalý večerní vzhled. Pro velké slavnosti se hodí šaty v maxi délce, ale na klasické plesy, maturitní večírky, svatby, promoce a další společenské události, můžete klidně odhalit z vašich nožek trochu víc, než jen kotníky. Noste bez obav společenské šaty v mini nebo midi délce.

Náš tip: Věnujte velkou pozornost celkovému vzhledu šatů. Na plesy se nehodí letní květinové nebo retro vzory. Výjimkou jsou tyto vzory na šatech krajkových, saténových a dalších luxusních materiálech. A nezapomínejte ještě na jednu věc – na ladnou chůzi. I snově krásné šaty „zazdíte“ tím , že budete mít ohnutá záda. Takže jak by řekl klasik: „zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit“.

5. omyl: Na střihu nezáleží

Střih je základem perfektně vypadajících šatů, přestože jsou plesové modely často voleny spíše pro svou barvu či zdobení. Dobrý střih šatů však dokáže s vaší postavou učinit divy. Zvládá zamaskování nedostatků stejně snadno jako vyzdvihnutí ženských předností. Obecně platí – nikdy nepoutejte pozornost na své nedostatky. Máte-li širší boky a větší bříško, zapomeňte na satén a přiléhající střihy, naopak volte například šaty s odhalenými zády. Pozornost se tak bude soustředit na odhalenou šíji a nějaký ten špíček zůstane bez povšimnutí. Sázejte na propracovaně funkční střihy a proměňte tak i jednoduchý model plesových šatů v módní událost.

Náš tip: Plnější postavě sluší šaty korzetového střihu, dlouhé šaty s řasením pod prsy, které zamaskují bříško nebo šaty splývavých jednoduchých střihů. Štíhlé ženy si mohou dovolit šaty všech délek i střihů, nicméně i zde platí pravidlo, že méně je více. Ultra krátké plesové šaty jsou vhodné spíše na neformálnější společenské události. Na velkou slavnost si pořiďte dlouhou róbu, která dodá vašemu stylu potřebný glanc.


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies